اختصاص سالانه چهار و نیم میلیون متر مکعب آب به دریاچه چیتگر

 
              
اختصاص سالانه چهار و نیم میلیون متر مکعب آب به دریاچه چیتگر     
  

شهردار منطقه 22 از انجام توافقاتی با آبفای تهران برای اختصاص سالانه چهار و نیم میلیون متر مکعب آب به دریاچه چیتگر خبر داد.

مهندس حسین مرادی با حضور در مجمع سالانه اتحادیه تعاونی­های مسکن نمونه رسا، افزود: بر اساس توافقات انجام شده، این میزان آب که خاص دریاچه چیتگر در نظر گرفته شده، از سال آینده تخصیص می­یابد.

وی همچنین از همکاری و مشارکت شهرداری منطقه 22 با آبفای تهران در راستای آماده­سازی شبکه آب و فاضلاب منطقه خبر داد و اظهار داشت: با توجه به نیاز مبرم منطقه 22 به تامین انشعابات آب و فاضلاب، شهرداری منطقه، یک تفاهمنامه­ همکاری با آبفای تهران به امضا رساند که طبق آن، تامین انشعابات آب و فاضلاب منطقه به شهرداری واگذار می­شود.

شهردار منطقه 22 با بیان اینکه این تفاهمنامه به تصویب شورای شهر تهران نیز رسیده است، تصریح کرد: در حال حاضر شهرداری در حال تنظیم آیین­نامه­ها و قراردادهاست تا اقدامات مربوط به آب و فاضلاب منطقه را آغاز کند.

وی با تاکید بر رعایت مسائل زیست­محیطی و سلامت آب دریاچه، گفت: آب دریاچه چیتگر به طور مرتب و مستمر توسط وزارت بهداشت نمونه گیری و بررسی می­شود و تاکنون هیچ مشکل زیست­محیطی در آب این دریاچه دیده نشده است.

مهندس مرادی درباره تمهیدات اندیشیده شده برای نگهداری آب دریاچه چیتگر، به ساخت یک تصفیه­خانه با پیش­بینی تمام جوانب زیست­محیطی اشاره کرد و افزود: عرصه­ای دو هکتاری در شمال شرق دریاچه برای این منظور در نظر گرفته شده، همچنین کار طراحی تصفیه­خانه به اتمام رسیده و به احتمال زیاد، عملیات اجرایی آن از مهرماه آغاز می­شود.

وی در جمع اعضای اتحادیه تعاونی­های مسکن نمونه رسا، با بیان اینکه این تصفیه­خانه ظرف یکسال آینده آماده می­شود، گفت: این تصفیه­خانه در حد تصفیه آب شرب عمل کرده و تمام آبی که برای انتقال دریاچه در نظر گرفته شده است، از طریق آن وارد دریاچه می­شود.

شهردار منطقه 22 درباره کیفیت فعلی آب دریاچه چیتگر، گفت: وزارت بهداشت که کار نمونه­گیری آب دریاچه را انجام می­دهد، با استناد به بررسی­های انجام شده، اذعان می­کند که آب دریاچه چیتگر، حتی از آب شرب برخی از مناطق نیز سالم­تر است.

وی در ادامه به پدیده وزش باد در منطقه 22 اشاره کرد و افزود: فشار و نیروی زیادی که این باد به وجود می­آورد، محرکی قوی برای به حرکت درآوردن آب دریاچه و ممانعت از ماندگی و آلودگی آن است.

/ 0 نظر / 15 بازدید